![Rebelia Phibun - Wojna Ośmioletnia i Zmagania Tajlandii o Niepodległość](https://www.radioheaditalia.com/images_pics/rebelia-phibun-wojna-osmioletnia-i-zmagania-tajlandii-o-niepodleglosc.jpg)
Tajlandia, dawniej znana jako Syjam, ma bogatą i fascynującą historię pełną zwrotów akcji i niezapomnianych postaci. Wśród nich znajduje się Phibun Songkhram – postać kontrowersyjna, ale bez wątpienia niezwykle wpływowa na losy swojego kraju.
Phibun, urodzony w 1897 roku, był wojskowym o niebanalnym umyśle i ambicjach. Jego kariera nabrała rozpędu w latach 30. XX wieku, kiedy Tajlandia znalazła się pod presją ekspansjonistycznych sąsiadów: Japonii i Francji. Phibun widział w tym zagrożeniu szansę na wzmocnienie pozycji kraju. Zdecydował się na radykalne kroki, które miały doprowadzić do modernizacji Syjamu i uczynienia go potęgą regionalną.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w jego karierze była Rebelia Phibun z 1932 roku. Wraz ze swym stronnictwem “Khana Ratsadon” (Towarzystwo Ludowe) przeprowadził niekrwawy zamach stanu, który obalił absolutną monarchię i wprowadził system konstytucyjny. Był to przełomowy moment w historii Tajlandii, otwierający drogę do demokracji i reform społecznych.
Phibun stał się premierem Tajlandii w 1938 roku. Jego rządy charakteryzowały się silnym nacjonalizmem i autarkicznym podejściem do rozwoju gospodarczego. Zamierzał zbudować “Nową Tajlandię”, nowoczesne państwo oparte na industrializacji i militarnym potencjale.
W 1941 roku, widząc rosnącą siłę Japonii w Azji Południowo-Wschodniej, Phibun podjął decyzję o przystąpieniu do paktu trójstronnegio z Japonią, Niemcami i Włochami. Tajlandia ogłosiła wojnę Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii w grudniu 1941 roku. Decyzja ta wywołała kontrowersje i niezadowolenie wśród części społeczeństwa.
Wojna Ośmioletnia, jak nazwano okres zaangażowania Tajlandii w II wojnę światową, zakończyła się klęską Japonii w 1945 roku. Phibun Songkhram został zmuszony do ustąpienia z urzędu i na kilka lat wycofał się z życia politycznego.
Po wojnie Phibun powrócił do polityki i ponownie objął urząd premiera w latach 1948-1957. Jego drugie sprawowanie władzy było jednak znacznie spokojniejsze niż pierwsze. Skupił się głównie na odbudowie kraju po wojennej zawierusze.
Phibun Songkhram zmarł w 1964 roku, pozostawiając po sobie złożone dziedzictwo. Był pionierem modernizacji Tajlandii, ale jego decyzja o przystąpieniu do paktu trójstronnegio z Japonią przyniosła wiele cierpień narodowi tajskiemu.
Do dziś Phibun jest postacią kontrowersyjną w Tajlandii. Niektórzy uznają go za bohatera, który wywalczył dla kraju niepodległość i unowocześnił jego struktury społeczne. Inni krytykują go za autorytarne rządy i zaangażowanie w II wojnę światową po stronie Japonii.
Tabela porównująca okresy rządów Phibuna Songkhrama:
Okres Rządów | Polityka Zagraniczna | Polityka Gospodarcza |
---|---|---|
1932-1938 | Modernizacja Syjamu i odejście od kolonializmu | Wprowadzenie reform społecznych, nacjonalizm |
1938-1944 | Przymierze z Japonią, udział w II wojnie światowej | Autarkia, industrializacja |
Phibun Songkhram jest przykładem złożonej postaci historycznej. Jego rządy, choć kontrowersyjne, odegrały znaczną rolę w kształtowaniu współczesnej Tajlandii.